Sanskrito/Gramatiko

El Vikilibroj
Salti al navigilo Salti al serĉilo

Substantivoj kaj adjektivoj[redakti]

Ili fleksias je genroj, nombroj kaj ok kazoj. kazo / ununombro / dualo / multenombro

  • Virgenro:
  • Nominativo -h, - / -u / -aa|h, -aa|sah
  • Genitivo -sja / -joh / -aa|naam
  • Dativo -ja / -bha / -bha, -ebhjah
  • Akuzativo -aa|m / -u / -aan
  • Instrumentalo -e|na / -aa|bhjam / -ebhi, -ih
  • Lokativo -e| / -joh / -ja, -e|ŝu
  • Ablativo -aa|t / -aa|bhjam / -e|bhjah
  • Vokativo - / -u / -aa|h, -aa|sah
  • Ingenro:
  • Nominativo -, -aa / -e / -h
  • Genitivo -e, -aŝ / -ajoh / -aanaam
  • Dativo -aajai, -e / -aabhjaam / -aabhjah
  • Akuzativo -aam / -e / -h
  • Instrumentalo -aa, -ajaa / -aabhjaam / -aabhih
  • Lokativo -aajaam / -ajoh / -asu
  • Ablativo -aajah / -aabhjaam / -aabhjah
  • Vokativo -e, - / -e / -h
  • Virgenro kaj ingenro kun finaĵo -i:
  • Nominativo -ih / -ii / -ajah
  • Genitivo -eh, -jaah / -ii / -iih
  • Dativo -aje, -jaaj / -ibhjaam / -ibhjah
  • Akuzativo -im / -ii / -iih
  • Instrumentalo -jaa / -ibhjaam / -ibhih
  • Lokativo -aaŭ, -jaam / -joh / -iŝu
  • Ablativo -eh, -jaah / -ibhjaam / -ibhjah
  • Vokativo -e / -ii / -ajah
  • Virgenro kaj ingenro kun finaĵo -u:
  • Nominativo -uh / -uu / -avah
  • Genitivo -oh / -voh / -uunaam
  • Dativo -ave / -ubhjaam / -ubhjah
  • Akuzativo -um / -uu / -uun
  • Instrumentalo -unaa / -ubhjaam / -ubhih
  • Lokativo -aaŭ / -voh / -uŝu
  • Ablativo -oh / -ubhjaam / -ubhjah
  • Vokativo -o / -uu / -avah
  • Aĵgenro:[1]
  • Nominativo -am / -e / -aani
  • Genitivo -asja / -ajoh / -aanaam
  • Dativo -aaja / -aabhjaam / -ebhjah
  • Akuzativo -am / -e / -aani
  • Instrumentalo -ena / -aabhjaam / -aih
  • Lokativo -e / -ajoh / -eŝu
  • Ablativo -aat / -aabhjaam / -ebhjah
  • Vokativo - / -e / -aani
  • Aĵgenro kun finaĵo -i:
  • Nominativo -i / -inii / -iini
  • Genitivo -inah / -inoh / -injaam
  • Dativo -ine / -ibhjaam / -ibhjah
  • Akuzativo -i / -inii / -iini
  • Instrumentalo -inaa / -ibhjaam / -ibhih
  • Lokativo -ini / -inoh / -iŝu
  • Ablativo -inah / -ibhjaam / -ibhjah
  • Vokativo -i, -e / -inii / -iini
  • Aĵgenro kun finaĵo -u:
  • Nominativo -u / -unii / -uuni
  • Genitivo -unah / -unoh / -unaam
  • Dativo -une / -ubhjaam / -ubhjah
  • Akuzativo -u / -unii / -uuni
  • Instrumentalo -unaa / -ubhjaam / -ubhih
  • Lokativo -uni / -unoh / -uŝu
  • Ablativo -unah / -ubhjaam / -ubhjah
  • Vokativo -u / -unii / -uuni

ri-fleksio[redakti]

En tiu deklinacio estas ekzemple daatri, maatri, pitri, svasri alinome vortoj, kiu finiĝas je -ri (र).

Ununombro Dualo Multenombro
Nominativo पिता /pitaa/ पितरौ /pitaraŭ/ पितरह् /pitarah/
Genitivo पितुर् /pitur/ पित्रोह् /pitroh/ पित्र्र्णाम् /pitrrnaam/
Dativo पित्रे /pitre/ पित्र्भ्याम् /pitribhjaam/ पित्र्भ्यह् /pitribhjah/
Akuzativo पितरम् /pitaram/ पितरौ /pitaraŭ/ पित्र्न् /pitrrn/
Instrumentalo पित्रा /pitraa/ पित्रभ्याम् /pitribhjaam/ पित्रभिह् /pitribhih/
Lokativo पितरि /pitari/ पित्रोह् /pitroh/ पित्रषु /pitriŝu/
Ablativo पितुर् /pitur/ पित्र्भ्याम् /pitribhjaam/ पित्र्भ्यह् /pitribhjah/
Vokativo पितर् /pitar/ पितरौ /pitaraŭ/ पितरह् /pitarah/

Verboj[redakti]

Ĉi tie estas finaĵoj de konjugacio.

Aktiva participo Pasivrefleksiva participo
Persono Ununombro Dunombro (dualo) Multenombro Ununombro Dunombro (dualo) Multenombro
Estanta tempo unue 1 mi vah mah e vahe mahe
2 si thah tha se aathe dhve
3 ti tah anti, ati te aate ante, ate
Estanta tempo due 1 am va ma i, a vahi mahi
2 h tam ta thaah aathaam dhvam
3 t taam an, uh ta aataam anta, ata, ran
Perfekto 1 a va ma e vahe mahe
2 tha athuh a se aathe dhve
3 a atuh uh e aate re
Imperativo 1 aani aava aama aaj aavahaaj aamahaaj
2 dhi, hi,— tam ta sva aathaam dhvam
3 tu taam antu, atu taam aataam antaam, ataam

Estonta tempo kaj kondicionalo havas finaĵojn: स्य sja, अष्य aŝja, गुण guna, kiuj estas fleksiitaj je personoj kiel en estanta tempo.

Verbo esti en estanta tempo[redakti]

Aktiva participo Pasivrefleksiva participo
Persono Ununombro Dualo Multenombro Ununombro Dualo Multenombro
Unua अस्मि /asmi/ स्वः /svah/ समः /samah/ हे /he/ स्वहे /svahe/ स्महे /smahe/
Dua असि /asi/ स्थः /sthah/ स्थ /stha/ से /se/ साथे /saathe/ ध्वे /dhve/
Tria अस्ति /asti/ स्तः /stah/ सन्ति /santi/ स्ते /ste/ साते /saate/ सते /sate/
  1. Aĵgenraj vortoj finiĝantaj je alia parolsono ol "a", "am", ekzemplo ĉe angla Vikivortaro. [1]